Shopper bag!

Dziś szyjemy shopper bag – torbę na zakupy! Ja szyję dla swojej córeczki, więc jest mniejsza. Dla normalnego, „dorosłego” rozmiaru trzeba dodać ok. 20 centymetrów wysokości i szerokości.
Do uszycia użyłam tkaniny z Ikea. Jest idealna na shopper bag, materiał jest dość twardy i wytrzymały. Jak na razie sprawdza się całkiem dobrze. Shopper bag mojego dziecka służyła już do noszenia zakupów, zabawek, a nawet jako torba na słodycze.


Zaczynamy!


Potrzebujemy ok. 50x70 cm tkaniny (przypominam, że moja wersja jest wersją dziecięcą), nić, maszynę, nożyczki, głowę i parę rąk :)Wycinamy pasek 10x70 cm. Złożymy go na pół, przeszyjemy bok, obrócimy na drugą stronę i rozetniemy na dwie części. W ten sposób powstaną uchwyty.
Drugi prostokąt to 35x70 cm. Ten również złożymy na pół i przeszyjemy boki. Ale zanim to zrobimy, trzeba podwinąć podwójnie te dwa boki, do których doszyjemy uchwyty.i podwijamy boki większego prostokąta. Możemy użyć do tego żelazka, wtedy ładnie i równo nam się złoży. Przeszywamy przy zagięciu.
Teraz składamy na pół, na lewej stronie i przeszywamy boki tworząc dużą "kieszeń". Już powoli zaczyna przypominać shopper bag!
Teraz rzecz, jak dla mnie, najtrudniejsza - robimy dno torby. :)
Otwieramy shopper bag i składamy ją w drugą stronę. Szew do szwu. 
Dół torby zacznie przypominać trójkąt. Z jego wierzchołka wyznaczamy ok. 5 cm, równo zaznaczamy i w tym właśnie miejscu szyjemy. W ten sposób torba po rozłożeniu będzie miała prostokątne dno. Jak szerokie to już zależy od naszego zaznaczenia. 

  

Teraz przekładamy w końcu shopper bag na prawą stronę. Przez przeszycie dołu, boki torby robią nam się również prostokątne. Jednak, żeby pozostawały w takim ułożeniu po zapakowaniu torby musimy je jeszcze zaprasować i przeszyć po wierzchu. Staramy się to zrobić jak najbliżej brzegu, żeby torba nie straciła swej formy.


Uchwyty! Nie musimy ich wykańczać bo podwiniemy je podobnie jak górę naszej torby. Najpierw przykładamy sobie je do torby, sprawdzając gdzie najlepiej je przymocować. Następnie przypinamy je szpilką, doszywamy (możemy po istniejącym już ściegu). Zaginamy je w górę i szyjemy jeszcze raz, tym razem, przy brzegu torby.
I gotowe!